A világhírű magyar professzor elmondta, melyik az egészséges étrend

A világhírű magyar professzor elmondta, melyik az egészséges étrend

A mediterrán étrend bizonyítottan egészséges, a kérdés csak az, hogy miért nem ezt eszi mindenki és hogyan lehetne rávenni az embereket, hogy ilyen típusú ételeket fogyasszanak - fejtette ki a Könyves Magazin videójában Barabási-Albert László hálózatkutató, aki újabban már az élelmiszerek összetevőit kutatja laborjában munkatársaival. Szerinte fontos gyakorlati kérdés, hogy hogyan tudjuk leváltani az ultraprocesszált élelmiszereket, amelyek kémiailag nagyon eltolódtak az egészséges élelmiszerektől. Erre korábban már javaslatokat is megfogalmazott a professzor.

Drasztikus változás: kevesebb alkoholt isznak az oroszok

Drasztikus változás: kevesebb alkoholt isznak az oroszok

Az oroszok kapcsán sokaknak az jut eszébe, hogy a sok alkoholt fogyasztó nemzetek egyike, de úgy tűnik, lassan el kell felejteni ezt a sztereotípiát: a kormányzati statisztikák szerint 2008 és 2018 között felére csökkent az alkoholfogyasztás az országban.

Fogalmunk sincs, mit eszünk – Ennek vetne véget a világhírű magyar tudós

Fogalmunk sincs, mit eszünk – Ennek vetne véget a világhírű magyar tudós

Az vagy, amit megeszel - tartja a híres mondás. De tudjuk-e valójában, hogy mit eszünk és hogy ezeknek az élelmiszereknek a kémiai összetevői milyen hatással vannak egészségünkre és betegségeinkre. Ennek megválaszolására vállalkozott kutatótársaival Barabási Albert-László hálózatkutató, és a témáról szóló első anyaguk a napokban jelent meg a Nature-ben. Rámutatnak: közel 27 ezer különböző molekula létezik az ételeinkben, ám ezek nagy része nincs szisztematikusan feltérképezve, emiatt ezeket nevezhetjük a táplálkozás sötét anyagának is.

Hatalmasat lehet kaszálni a világot felforgató egészség-bizniszekkel

A különböző ételérzékenységekre specializált termékek és organikus élelmiszerek rohamos tempóban forgatják fel az iparágat, amíg a tömegek kedvencének számító óriások, mint a Coca Cola vagy McDonald's évek óta vergődnek. A gasztroforradalmat meglovagló, termékeiken keresztül az egészséges életmód és fogyás beteljesedését ígérő kis cégek néhány év alatt behálózták az egész világot.

Gondoltad volna? Tankonyhára is jut az uniós milliárdokból

A pályázati meghirdetési dömping mellett gőzerővel folyik az uniós pályázatok meghirdetésének első lépcsőfoka, a társadalmi egyeztetés, amelynek egyik jele, hogy a napokban egyeztetésre bocsátották a közel 7 milliárdos keretösszegű, az egészséges étkezést népszerűsítő programokat támogató felhívás szövegét. A pályázat keretében csak alapítványok jelentkezését várják. Egy-egy pályázó tankonyha és tankert létrehozására minimum 5 millió, maximum 15 millió forintot igényelhet a kevésbé fejlett régiókban.

Sokat ülsz a gép előtt és fáj a fejed? Ne fájdalomcsillapítóval kezdd!

Sok ember, aki több órán át mozdulatlanul ül a számítógép monitora előtt nap mint nap, kellemetlen, tompa, néha erős lüktető, görcsös tarkótáji, esetenként homloktáji-halántéktáji fejfájásra panaszkodik. Mi okozhatja a számítógépezés utáni fejfájást?

Léböjtkúrázol? Az életeddel játszol!

Előző cikkünket folytatva, további táplálkozási tévhitekről rántjuk le a leplet. Van-e valóságalapja a 18 óra utáni étkezés rizikójának? Igaz-e, ha kihagyod a reggelit, könnyebben fogysz? Kiderítettük.

Tévedés, hogy a koplalás fogyaszt

Ha este eszel, az hizlal, ha keveset eszel, akkor fogysz. Van-e tudományos alapja az ilyen feltevéseknek? Sok kérdést tisztázunk.

Megérkezett a reakció a cukrozott italok megadóztatásáról szóló ajánlásra

A Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség közleményben reagált a WHO mai ajánlására, miszerint a kormányoknak legalább 20 százalékos különadót kellene kivetnie a cukortartalmú italokra az elhízás és az általa okozott betegségek megelőzésének érdekében.

Táplálkozási tanácsok szülőknek

Megkezdődött a tanév, és vele együtt a fejtörés: mit és hol egyen a gyerek? Miként tudod ellenőrizni a táplálkozását, ha akár 10-12 órát is távol van otthonról.

A sónak mennie kell

Bár só létfontosságú, sajnos az egészséges mennyiség többszörösét fogyasztjuk. A szakemberek által ajánlott napi beviteli mennyiség napi 5 g (5000 mg), ezzel szemben átlagosan 17-18 g-ot fogyasztunk (!). Miért kell(ene) csökkentened a sóbevitelt? Hogyan kezdd el a sófogyasztás csökkentését? Cikkünkből kiderül.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.